Yeni Doğan Bebeklerde Trombosit Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yeni Doğan Bebeklerde Trombosit Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde trombosit düşüklüğü, Trombositin görevi kanamayı durdurmaktır. Vücuttaki trombosit azlığı kanamaya yatkınlık yapabilir, fazlığı ise damar içinde pıhtı oluşmasına neden olur. Trombositlerinyapımı, kemik iliğinin megakaryosit denilen bazı büyük hücrelerin parçalanmasından meydana gelir. Trombositin çoğalmasını karaciğer kontrol eder. Trombositler kan içinde on günden fazla yaşayamazlar ve dalak sayesinde parçalanmış olur. Çocuklarda ve bebeklerde trombosit düşüklüğü görülebilir. Bebeklerde trombosit büyüklerinkinden farklı tedavi edilir. Genellikle bebeklerde görülen trombosit düşüklüğü daha kısa sürelidir. Erişkinlerde ise bu hastalık daha kronik ve uzun süreli bir tedavi gerektirebilir.

Yeni doğan bebeklerde trombosit düşüklüğünün sebepleri nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde trombosit düşüklüğü normal değerleri yetişkinlere göre biraz daha yüksek seyreder. Yeni doğan bebeklerde trombositlere karşı oluşan antikorlar trombositlere yapışarak karaciğer ve dalakta yıkılmasına neden olur. Dalağın büyük olması trombosit yıkımını arttırır. Ayrıca yeni doğan bebeklerde trombosit düşüklüğünden oluşan enfeksiyonlar sonrası, lenfoma, akciğer, lösemi gibi hastalıklarda trombosit düşüklüğü görülür. Yeni doğan bebeklerdeki trombosit düşüklüğünün damar içindeki nedensiz pıhtılaşması çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çünkü dolaşım içinde oluşan pıhtılar hayati önem taşır ve damarları tıkayabilir. Ayrıca yeni doğan bebeklerdeki trombosit sayısı yeterli miktarda olmaz ise hemofili hastalığında olduğu gibi vücutta oluşan kanamalar durmaz ve hayati tehlike oluşturabilir.

Yeni doğan bebeklerde trombosit eksikliğinin tedavisi; bu hastalık doğuştan veya trombosit yapan hücrelerde erişkin yaşlarda oluşan yetersizliklerde ilaç tedavisi uygulanır. Lösemi, kanser hücreleri sayesinde oluşan trombosit düşüklüğü ise öncelikle hastalık tedavi edilmelidir. Enfeksiyonlara bağlı olarak trombosit düşüklüğü var ise ilaçlara ara verilmesi daha uygundur. Ayrıca kortizonda bir tedavi seçeneğidir. Dalak büyümesi ile oluşan trombosit düşüklüğünde de dalak cerrahi operasyon ile alınır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Trombosit Değerleri Nelerdir?

Trombosit Değerleri Nelerdir?

Haber Bülteni